سنگ مرمریت سخت تر است یا سنگ آهکی؟

سنگ مرمر، سنگ آهک دانه ای یا دولومیت (به عنوان مثال، سنگ متشکل از کربنات کلسیم منیزیم) که تحت تأثیر گرما، فشار و محلول های آبی تبلور مجدد یافته است. از نظر تجاری، شامل تمام سنگ‌های تزئینی غنی از کلسیم است که می‌توانند صیقل داده شوند، و همچنین برخی سرپانتین‌ها (عتیقه‌های ورد).

از نظر سنگ شناسی، سنگ مرمریت آباده ممتاز به جای لایه نازک، حجیم هستند و از موزاییکی از دانه های کلسیت تشکیل شده اند که به ندرت اثری از شکل کریستالی را در زیر میکروسکوپ نشان می دهند. آنها توسط شکاف های کوچکی که با شکاف لوزی ودرال (صفحه های شکستی که برای ایجاد اشکال لوزی شکل قطع می شوند) کلسیت مطابقت دارند، عبور می کنند. در سنگ‌های با تغییر شکل شدیدتر، دانه‌ها نوارهایی را نشان می‌دهند و ممکن است در جهت خاصی کشیده شوند یا حتی خرد شوند.

مشاهده استخراج سنگ مرمر در کارارا، ایتالیا همه ویدیوهای این مقاله را ببینید. مرمرها اغلب با سنگ‌های دگرگونی مانند شیست‌های میکا، فیلیت‌ها، گنیس‌ها و گرانولیت‌ها در هم قرار گرفته‌اند و در لایه‌های قدیمی‌تر پوسته زمین که عمیقاً در مناطق چین خوردگی شدید و نفوذ آذرین مدفون شده‌اند، رایج‌تر هستند. تغییر سنگ‌های آهکی غنی از فسیل به سنگ مرمریت مشکی واقعی در چنین مناطق دگرگونی یک پدیده رایج است. گاهی اوقات، مانند کارارا، ایتالیا، و در برگن، نروژ، تبلور مجدد سنگ ساختارهای آلی را به طور کامل محو نکرده است.

بیشتر مرمرهای سفید و خاکستری آلاباما، جورجیا، و غرب نیوانگلند، و آن از یول، کلرادو، سنگ‌های تبلور مجدد هستند، و همچنین تعدادی از مرمرهای مجسمه یونانی و ایتالیایی که از دوران باستان مشهور هستند و هنوز استخراج می‌شوند. اینها شامل سنگ مرمر پریان، مرمر پنتلیک آتیکا است که فیدیاس، پراکسیتلس و دیگر مجسمه‌سازان یونانی کارهای اصلی خود را در آن اجرا می‌کردند، و سنگ مرمر سفید برفی کارارا که توسط میکل آنژ و آنتونیو کانوا استفاده می‌شد و مورد علاقه مجسمه‌سازان مدرن است. نمای بیرونی گالری ملی هنر در واشنگتن دی سی از سنگ مرمر تنسی است و یادبود لینکلن شامل سنگ مرمریت طوسی از یول، کلرادو، آلاباما (شفافیت سقف) و جورجیا (مجسمه لینکلن) است.

حتی خالص‌ترین سنگ مرمریت هرسین دگرگونی، مانند آن از کارارا، حاوی برخی مواد معدنی کمکی هستند که در بسیاری از موارد، بخش قابل توجهی از جرم را تشکیل می‌دهند. رایج ترین آنها کوارتز در دانه های گرد کوچک، فلس های میکای بی رنگ یا زرد کم رنگ (مسکوویت و فلوگوپیت)، ورقه های درخشان تیره گرافیت، اکسیدهای آهن، و بلورهای کوچک پیریت هستند.

  • منابع:
    1. Marble | Definition, Types, Uses, & Facts | Britannica

  • تبلیغات:
  1. اخذ نمایندگی آبلیمو 1 لیتری شیشه ای

  2. باربند وانتی که از لوله پلیکا ساخته شده است!

  3. فروشگاه فروش دستگاه صنعتی سبزی خردکن

  4. قیمت عمده سطل پلاستیکی در اصفهان

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.